Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem    Dowiedz się więcej

DOULA Polska

Pokazy filmów 
freshmail_logotyp
 

PORÓD NATURALNY Ina May Gaskin - recenzja

Poród naturalny Ina May Gaskin Wydawnictwo CoJaNaTo 2012

Autorka recenzji: doula Marianna Szymarek

W księgarniach czy Internecie można znaleźć mnóstwo książek i artykułów dotyczących ciąży i porodu. Najczęściej są to zbiory informacji skupiające się na tym, jak w łonie matki rozwija się dziecko i co zmienia się w tym czasie w ciele kobiety. Następnie można przeczytać o dolegliwościach, jakie czekają matkę jeszcze w ciąży. Zwykle poród przedstawia się bez emocji, biologicznie, jako wydarzenie składające się z etapów, które następują po sobie. Wiele mówi się również o tym jak medycyna pomaga kobietom w tym czasie: jakie badania powinno się wykonać, co mają na celu procedury medyczne i zabiegi czekające rodzącą kobietę.

W podobnych poradnikach trudno znaleźć informacje, co zrobić, by pozbyć się lęków przed porodem, poczuć się bezpiecznie, jak zrozumieć i zaakceptować swoje emocje i zwiększyć szanse na poród bez ingerencji medycznych, spokojny, w atmosferze szacunku, chroniąc swoją intymność. Odpowiedzi na te pytania daje książka Poród naturalny autorstwa amerykańskiej położnej Iny May Gaskin, założycielki ośrodka położniczego The Farm.

Nie jest to podręcznik medyczny, ani też do końca poradnik wyłącznie dla kobiet oczekujących narodzin dziecka, choć sama autorka w rozdziale wstępnym wspomina, że głównie z myślą o nich pisała tę książkę. Czym więc jest Poród naturalny? Ina May Gaskin zachęca by potraktować tę pozycję jako zaproszenie do poznania prawdziwych umiejętności kobiecego ciała, które manifestują się w czasie porodu.

Pierwsza część książki to opowieści porodowe z perspektywy matek w jakiś sposób związanych z autorką książki. Większość z nich rodziła swoje dzieci w ośrodku The Farm lub w domu, niektóre w szpitalu. Te historie mają jednak jeden wspólny element – wszystkie są pozytywne. Kobiety wspominając swoje porody mówią o wysiłku, trudach, czasami lękach i złych wcześniejszych doświadczeniach z jakimi musiały się uporać. Przewagę jednak mają bardzo potrzebne fragmenty o poczuciu siły i mocy, radości, miłości i szczęściu. Słowa tych matek są dowodem na to, że poród naprawdę może być piękny.

Druga część książki nosi tytuł Podstawy porodu. Ina May Gaskin traktuje to wydarzenie całościowo; jako konsekwencję rozwijającej się ciąży, bezpośrednio związane z jej przebiegiem zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak psychicznej i społecznej. Autorka jest zwolenniczką tak zwanego akuszerskiego modelu opieki położniczej czyli skupionego na kobiecie jako podmiocie, świadomie podejmującej decyzje dotyczące jej ciała i dziecka, które nosi pod sercem. Twierdzi, że rozwój skupionej na kobietach opieki położniczej umożliwia poznanie praw fizjologii. Jest to opieka, w której wiedza medyczna położnej, dbałość o zdrowie fizyczne matki i dziecka są tak samo ważne jak dobre samopoczucie duchowe. Pewnego rodzaju myślą przewodnią tej części Porodu naturalnego jest nierozerwalność umysłu i ciała człowieka. Sfery te także w czasie porodu cały czas są ze sobą związane i na siebie oddziaływują.

W tej części Porodu naturalnego znajdziemy między innymi informacje dotyczące wpływu emocji i nastawienia na przebieg porodu, szerokiej gamy możliwych doznań porodowych, które mogą się ze sobą przeplatać – od bolesności, trudu, wysiłku, po skupienie, radość, euforię, a nawet ekstazę. Autorka dużo pisze również o tym jak brak intymności, strach, nerwy negatywnie wpływają na proces rodzenia i jak temu zapobiegać. Nie brakuje również wiadomości dotyczących zalecanych kobietom w ciąży badań, procedur medycznych, zabiegów w trakcie porodu. Znaleźć można także rozdziały poświęcone roli diety w ciąży, ruchu i pozycji porodowych, naturalnego przyspieszenia porodu i sztucznej indukcji, roli wsparcia dla rodzącej, cesarskiego cięcia oraz porodu naturalnego po takiej operacji.

Każde zagadnienie potraktowane jest szczegółowo, zawsze w oparciu o badania naukowe, z odwołaniem do praktyk różnych osób opiekujących się kobietami w czasie ciąży i porodu oraz ogromnego doświadczenia praktycznego autorki. Dzięki temu, to o czym się czyta przestaje być abstrakcyjne, niejasne. Ina May Gaskin przedstawia rozwiązania, interwencje medyczne, zabiegi językiem zrozumiałym dla osób niebędących specjalistami. Nie ukrywa negatywnych skutków i ryzyka, choćby rutynowego nacięcia krocza lub cesarskiego cięcia. Pisze o nich otwarcie, opierając się na dowodach. Mimo, że książka odnosi się najczęściej bezpośrednio do amerykańskiego systemu opieki położniczej, jest także wielką wartością i dobrym źródłem informacji dla Europejek, w tym Polek.

Poleciłabym tę książkę niemalże wszystkim kobietom przygotowującym się do pierwszego porodu, ale także tym które już rodziły, nieważne czy niedawno czy wiele lat temu. Dlaczego? Ponieważ oprócz ogromu wiedzy, informacji praktycznych, przywraca wiarę w moc, mądrość i zdolności kobiet do rodzenia dzieci. Mówi o tym, że to wydarzenie w życiu matki pozostawia trwały ślad. Może to być ślad dobry, wspaniałe i wzmacniające wspomnienie. Każda z nas ma do tego prawo. Właśnie tego życzyłabym innym kobietom i jako matka, i jako doula.


 


 © Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie bez uprzedniej zgody właściciela jest zabronione.
Adapted by Quark | Na silniku windu.org